Hunton Vindtett

Markedets førende vindspærre til udvendig brug i nybyggeri og ved renovering.

Hunton Vindtett er markedets mest anvendte vindspærre, og sikrer boligen mod fugt, træk og kulde.

Derfor skal du vælge Hunton Vindtett:

  • Hunton Vindtett har været markedets førende vindspærre i mere end 45 år
  • Vindtett oplagrer fugt og forhindrer kondens
  • Vindspærren er let at håndtere og bruge
  • Den reducerer kuldebroer og isolerer utroligt godt
  • Vindspærren er vindafstivende
  • Hunton Vindtett har SINTEF Byggforsk Teknisk Godkjenning og opfylder kravene i det tekniske bygningsreglement.
  • Det er lavet af fornyelige råmaterialer
  • Hunton Vindtett er et sikkert valg!

Hunton Vindtett er det primære valg inden for vindspærrer og er klart markedsleder i Norge. Siden 70’er har Hunton solgt 250 millioner kvadratmeter Hunton vindspærre til det nordiske marked.

Teknisk godkendelse

Hunton Vindtett er en gennemprøvet kvalitetsprodukt med Teknisk Godkjenning fra SINTEF Byggforsk. Vindspærren forudsættes at følge bygningens livscyklus, som, jfr. Teknisk Godkjenning 2002, er sat til 60 år. Hunton Vindtett passer lige så godt til ældre huse, som på nybyggeri.

SINTEF Byggforsk Teknisk Godkjenning Hunton Vindtett

Miljø

Hunton Vindtett er lavet af træ, som ellers ville være gået til spilde. Den skov, der bruges i produktionen er PEFC-certificeret. PEFC-certificeret.

Oplagrer fugt

Hunton Vindtett absorberer og afgiver fugt (hygroskopisk) i takt med omgivelsernes fugtændringer. Det er en vigtig egenskab, fordi temperatursvingninger (dugpunkt) sker hurtigt, hvilket kan medføre kondens på indersiden af vindspærren. Med Hunton Vindtett får du ikke det problem, fordi Huntons vindspærrer har over tre gange større absorptionsevne end vindspærrer.

Reducerer kuldebroer

Alle vægge har områder med ringere varmeisolering – for eksempel ved stolperne. Når du bruger Hunton Vindtett reduceres kuldebroerne, fordi vindspærren har  ekstra isolerende egenskaber. 12 mm Vindtett svarer ca. til 10 mm standard mineraluld, hvilket giver en reduktion i U-værdi på 0, 01W/m2K. Det bidrager til, at vægge i lavenergihuse og passivhuse, med få enkle foranstaltninger, opfylder de krav, der stilles til sådanne vægge.

Skråbånd er ikke nødvendigt

Hunton Vindtett giver god vindafstiving – faktisk så god, at det ikke er nødvendigt bruge skråband. Dette gør det nemmere at bygge, når man til sammenligning skal bruge skråbånd ved brug af vindspærredug.

Hunton Vindtett

ProduktArt. nrTykkelse BreddenLu00e6ngdeAntal pr. palleVu00e6gt pr. palle [kg]mu00b2 pr. palleDensitetnp [kg/mu00b3]Varmeledningsevnenu03bb [w/mK]Vanndampmotstand Sd [m]
Hunton Vindtett50001212002740951000312,42350,0490,2
Hunton Vindtett5001 121200274050526164,42350,0490,2
Hunton Vindtett5003 121200265095967302,12350,0490,2
Hunton Vindtett500512n1200244095890278,22350,0490,2
Hunton Vindtett5008121200268095978305,52350,0490,2
Hunton Vindtett50381212003000951094342,02350,0490,2
Hunton Vindtett m/fals5098121220274050535167,12350,0490,2
Hunton Vindtett m/fals5099121220265050517161,72350,0490,2
Hunton Vindtett5623151200274076975249,92350,050,25
Hunton Vindtett5070191200274060987197,32350,050,32
Hunton Vindtett5082251200274045979148,02350,0450,42
Hunton Vindtett formatsku00e5ret24410631Andre formater kan fu00e5s pu00e5 forespu00f8rsel2350,0490,2
Hunton Vindtett med fals bør bruges på underkonstruktion med bredde under 48mm. NB! Teknisk Godkendelse nr. 2002.
Filnavn
Kategori
Downloade
Hunton Vindtett Racking test
  • Rapport
Hunton Vindtett Teknisk Godkendelse 2002g
  • Teknisk Godkendelse
Hunton Vindtett FDV
  • Drift og vedligeholdelse
Hunton Vindtett 15mm Ydeevnedeklaration
  • Ydeevnedeklaration (DoP)
Hunton Vindtett Overholdelse certifikat 1018s
  • Overholdelse certifikat
Hunton Vindtett 19mm Ydeevnedeklaration
  • Ydeevnedeklaration (DoP)
Hunton Vindtett 25mm Ydeevnedeklaration
  • Ydeevnedeklaration (DoP)
Hunton Vindtett Monteringsvejledning
  • Monteringsvejledning
Hunton Vindtett 12mm Ydeevnedeklaration
  • Ydeevnedeklaration (DoP)
Hunton Vindtett, monteret

Hunton Vindtett, monteret

Hunton Vindtett

Hunton Vindtett